Heybeliada Otel Yorum ve Şikayetleri Heybeliada Otel Tavsiyeleri En Uygun Heybeliada Otelleri
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Heybeliada Hakkında

İstanbul’da Büyükada’dan sonra en büyük ikinci ada olan Heybeliada, 2,7 km uzunluğa ve 1,2 km genişliğe sahip olup; İstanbul adalarının konum itibariyle ortasında bulunmaktadır. İstanbul Prens Adalarının en yeşil adasıdır. Eski adı Yunanca bakır anlamına gelen Halki'dir.

Heybeliada’nın en önemli tepesi 136m yüksekliğe sahip Değirmen tepesidir. Diğer tepeler, Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi'dir. Eski adı Papaz Tepesi olan bu tepe 85 metre yüksekliğinde olup üzerinde Papaz Okulu bulunmaktadır. Toplam dört limana sahip adanın limanları ise sırasıyla Bahriye Limanı, Mendirek, Değirmen Burnu Koyu ve Çam Limanıdır. Güzel bir koyda bulunan Çam Limanı ile Bahriye Limanı bunların en önemlileridir.

Doğanın eşsiz güzelliğiyle baş döndüren bu ada huzurun bulunabileceği ender yerlerden biri olma konumuna sahip olmuştur.

Heybeliada Hakkında

Heybeliada Tarihi Yerleri ve Yapıtları

Heybeliada tarihince birçok medeniyete tanıklık ettiğinden adada farklı kültürel kalıntılar hemen fark edilebiliyor. Ada’nın en önemli özelliği ise Heybeliada Sanatoryumu, Türkiye'nin ilk verem hastanesi olup 12 Haziran 1924'de Atatürk'ün emriyle açılmıştır.

Prens Adaları Heybeliada Deniz lisesinin bulunduğu Heybeliada'da deniz kuvvetlerinin elinde bulunan arazide tarihten kalan iki ilginç eser vardır;

Birincisi Türkler’ in fethinden önce yapılmış son ve Adalar’daki tek Bizans Kilisesi, Kamariotissa’dır. Son İmparatoriçe Maria Komnena’nın yaptırdığı sanılıyor. İstanbul’daki Fener’deki Aya Maria dışında, dört yapraklı yonca modeline göre yapılmış tek kilise budur. Askeri arazide olduğu için özel izin alınmadan görülemiyor. Bu kıyıda Aya Yorgi (Ayios Yeorgios) Manastırı, Çam Limanı’nın batı ucunda Tarik-i Dünya Manastırı vardır.

İkinci ilginç kalıntı ise bir mezar taşından ibaretdir. Bu Kraliçe I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşıdır. Üzerinde imla yanlışları da olan Latince bir kitabe ve Barton’ın aile arması bulunuyor.

Adanın diğer önemli yapıları, Bahriye Okulu, Aya Ofemya Ayazması, Agios Spiridon Manastiri (Tarik-i Dünya), Heybeliada'nın ünlü sakinlerinden olan Hüseyin Rahmi Gürpınar Lisesi, Abbas Halim Paşa Köşkü, İsmet İnönü Köşkü, Halki Palas Oteli, Heybeliada Camii, Papaz Okulu, diğer dini yapılar ve resmi binalardır.

Gezilecek Yerleri İle Heybeliada

Farklı kültürlere tanıklık eden Heybeliada'da gezilip görülecek yerleri sınırlamak maalesef imkânsız. Doğanın da görkemiyle bu ada, kuşların cıvıltısı ağaçların iniltisiyle mükemmel bir tatil beldesi olmuş, huzurla bütünleşmiştir.

Heybeliada Yaşam İskeleye ayak bastığınızda sağa kıvrılan yol sizi fayton duraklarına götürür. Sağ yanda çardaklar ya da sundurmalar altında yan yana çay bahçeleri, meyhaneler sıralanmıştır. Sol tarafta Deniz Lisesi'nin ana giriş kapısı ve ona bağlı binalar uzanır. Bu binaların arasından geçilerek arkada, Çam Limanı tarafında, şu an faaliyeti olmayan Sanatoryuma gidilir. Heybeli’ye gelmişken Halki Palas Otelini ve İsmet İnönü Köşk’ünü de görmeden gitmek olmaz. Ayrıca eğer tekneniz varsa ya da tekne ile adaya gelme şansınız varsa kesinlikle Çam Limanında güneşin batışını izlemenizi hatta bu koyda bir gece de olsa konaklamalısınız.

Bakın, görün, dinleyin, koklayın, dokunun... Adada beş duyunuza birden seslenen, hepsine de ayrı tatlar kazandıran nitelikleri bulmakta hiç zorlanmayacaksınız.

 

Gap Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Tur Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 16:33

Tatilman Tatil Danışmanı
The Prince Hotel Büyükada
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Büyükada Konaklama
Karadeniz Turları
Anket
Tatil için en çok tavsiye ettiğiniz Ada?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 9 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
  • nuri kas
    merhaba ben fiyatınızı ögrenmek istiyorum günlük Devamı
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu

Heybeliada Gün Batımı
Heybeliada Gün Batımı
Gün batımının en güzelini izleyerek mehtabın doyumsuz keyfini çıkarabilirsiniz.
Heybeliada Sanatoryumu
Heybeliada Sanatoryumu
Ada’nın en önemli tarihi dokusu olan sanatoryum gezilecek yerlerin ilk sırasında gelmektedir.
Heybeliada Restoranları
Heybeliada Restoranları
Denize nazır şık restoranlarda muhteşem rakı - balık keyfini yaşayabilirsiniz.
Heybeliada otelleri
Heybeliada otelleri
Dekoratif tasarımları ile Heybeliada otellerinin huzur dolu atmosferinde dinlenebilirsiniz.
Heybeliada Pansiyonları
Heybeliada Pansiyonları
Doğa ile baş başa kalarak oksijen depolayacağınız tatilleri ada pansiyonlarında yaşayın.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Heybeliada Otelleri © 2012-2015
Heybeliada'nın en iyi otel ve pansiyonları