Heybeliada Otel Yorum ve Şikayetleri Heybeliada Otel Tavsiyeleri En Uygun Heybeliada Otelleri
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Heybeliada’da Gezilecek Yerler – Heybeliada Tarihi Mekanlar

Yemyeşil koruları, sahil ve plajları, sevimli mimarisi bu adayı popüler kılan özelliklerin başında geliyor. Dillere name olan bu güzel adanın gezilecek yerleri saymakla bitmez. Tarihi alanlarının gezilmesini bizzat tavsiye ettiğimiz bu güzel adanın yanı sıra faytonla gezilip ya da bisiklet turuna çıkarak da gezebilirsiniz. Eğer farklı bir heyecan arıyorsanız kanoyla etrafında dolaşmanın 115 dakika sürdüğü tespit edilen ada da kendinize güveniyorsanız kesinlikle denemizde fayda var diyoruz.

Dilburnu Çam limanı özellikle gezmenizi istediğimiz yerlerin başında gelmektedir. Hatta tekneniz varsa ya da tekne ile adaya gelme şansınız varsa kesinlikle Çam Limanında güneşin batışını izlemenizi, hatta bu koyda bir gece de olsa konaklamanızı öneriyoruz. Ada’nın hatta İstanbul’un da en eski otellerinden olan Halki Palas Otelini de ziyaret etmeden gitmeyin.

Doğanın bizlere güzel bir lütfu olan Heybeliada’sın da gezilmesi gereken diğer yerleri de şöyle sıralayabiliriz.

Heybeliada Sanatoryumu

Eskiden verem hastalığı ile savaşmak için, güzel havalı yerlerde dinlenmekten başka çare yoktu. Heybeliada'nın havasının da eskiden beri vereme iyi geldiği biliniyordu. Bu hastalığa tutulan kişiler Ada'ya gelir ve şifa bulurlardı. Heybeliada Sanatoryumu Türkiye'nin ilk verem hastanesi olup 12 Haziran 1924′de Atatürk'ün emriyle açılmıştır.

Deniz Lisesi

Bugünkü Deniz Harp Okulu'nun nüvesini teşkil eden mektep, ilk defa çeşme mağlubiyeti üzerine 18 Kasım 1776 da (devrin Kaptan-Derya'sı) Cezayirli lakabıyla anılan Hasanpaşa'nın teşebbüs ve padişahın iradesi alınarak Kasımpaşa' da tersane içinde (Mühendishane-i Bahri Hümayun) adı ile kuruldu.

İsmet İnönü Köşkü

İsmet İnönü de adalıydı, Heybeliada'daki en ünlü binalardan biri de Refah Şehitleri Caddesi'ndeki köşk üç katli bahçeli Mavromatik Köşkü 1934 yılında İsmet İnönü'ye geçmiş. Adanın ilk jeneratörünün bu evde kullanıldığı biliniyor. Atatürk'ün de kısa bir süre kullandığı ev halen İnönü Vakfı'na ait ve müze olarak ziyaretçilere açık.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi

Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar Heybeliada'da, 1912-1944 yılları arasında yaşadığı evin, Kültür Bakanlığı'nın yaptığı restorasyonla müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Heybeliada'da denize hâkim bir tepede bulunan müzede aralarında Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kendi yaptığı el islerinin de bulunduğu eşyalar ve kitaplar sergileniyor.

Aya Spridon Manastırı (Tarik-i Dünya)

1859 yılında 19 yaşında fakir bir genç Heybeliada'ya gelir. Bir süre sığındığı rahip tarafından eğitildikten sonra adanın Çam limanı güney/bati burnuna ufak bir kulübe yaparak yerleşir. Dünyadan elini eteğini çekmiş yardımsever bir din adamıdır. Duaları kabul görür ve de çok yakışıklıdır. Bu halkın da yardımıyla biraz daha genişletilmiş dini icazet yerine yalnız Ortodokslar değil, Müslümanlar da (özellikle kadınlar) akın etmeye başlarlar. Daha sonra buraya bir kilise ve manastır inşa edilir. Manastır bu keşişin adi ile Aya Spridon; kilise Terk-i Dünya (ya da tarik-i dünya) olarak anılmaktadır. Keşiş Spridon burada ölmüş ve gömülmüştür.

Aya Triada Manastırı ( Ruhban Okulu )

Heybeliada'nın kuzeybatı yönünde çamlarla kaplı Ümit Tepesinde bulunmaktadır. Çamlar ve deniz bu manastıra dünyada eşine az rastlanır bir güzellik katmaktadır.

Heybeliada Camii

Ümit sokağında bulunan camii "İstanbul'da Yeni Postane karşısında ve Valide Hanımın bulunduğu yerde arsa haline inkılap eden Kadı asker Abdülkadir Efendi Camii (diğer adıyla meydancık camii) ne bedel olarak, yine bu nam altında, vakıflar idaresi tarafından yaptırılmış, planları 1935-36 tarihlerinde tanzim edilmiştir.

Ayios Nikolos Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Nikolos Kilisesi patrik I.Samuil (Byzantios) hayatının son dört senesini yaşadığı ve 10 Mayıs 1775'te ölünce kilisenin altına gömüldüğü mezarın üstüne inşa edilmiştir. II. Abdülhamit zamanında (1894) büyük zelzelede oldukça harap olduğundan esaslı bir tamir görmüştür.

Aya Yorgi (Saint Georges) Uçurum Kilisesi

Heybeliada'nın Büyükada (Nizam semtine karşı) cephesinde, sanatoryum yolu üzerinde yüksekçe bir falez üzerinde olması sebebiyle, Krimnos Precipise Uçurum manastırı da denir.

S.Vizandios'a göre manastır kolay kırılan bir kaya üzerindedir. 1862' de toprak kaymasını önlemek üzere bir keşiş Aya Effimia ayazması üzerine duvar yaptırmıştır.

Süslü Mezar

Aya Yorgi manastırının önündeki yola yakın bir yerde kubbeli, renkli camlı, içindeki yüksek bir kaide üzerinde melek heykeli olan çok güzel özgün bir mezardır. İngiltere'nin Gemlik başkonsolosu Kangelidis' in karısına aittir, heykelleri İtalya'dan getirtilmiştir. 1868 yılında yapılmıştır. Kangilis'in de kendi mezarı da avlusundadır.

 

Gap Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Tur Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 16:34

Tatilman Tatil Danışmanı
The Prince Hotel Büyükada
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Büyükada Konaklama
Karadeniz Turları
Anket
Tatil için en çok tavsiye ettiğiniz Ada?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 13 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
  • nuri kas
    merhaba ben fiyatınızı ögrenmek istiyorum günlük Devamı
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu

Heybeliada Gün Batımı
Heybeliada Gün Batımı
Gün batımının en güzelini izleyerek mehtabın doyumsuz keyfini çıkarabilirsiniz.
Heybeliada Sanatoryumu
Heybeliada Sanatoryumu
Ada’nın en önemli tarihi dokusu olan sanatoryum gezilecek yerlerin ilk sırasında gelmektedir.
Heybeliada Restoranları
Heybeliada Restoranları
Denize nazır şık restoranlarda muhteşem rakı - balık keyfini yaşayabilirsiniz.
Heybeliada otelleri
Heybeliada otelleri
Dekoratif tasarımları ile Heybeliada otellerinin huzur dolu atmosferinde dinlenebilirsiniz.
Heybeliada Pansiyonları
Heybeliada Pansiyonları
Doğa ile baş başa kalarak oksijen depolayacağınız tatilleri ada pansiyonlarında yaşayın.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Heybeliada Otelleri © 2012-2015
Heybeliada'nın en iyi otel ve pansiyonları