Heybeliada Otel Yorum ve Şikayetleri Heybeliada Otel Tavsiyeleri En Uygun Heybeliada Otelleri
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Diğer adalar

Yassıada

Yassıada

Küçük bir adadır. Biri sivri diğeri yassı görünümlü olan iki Hayırsızada’dan yassı olanıdır. Arazi düz olmasına rağmen sahilleri denize dik olarak iner. Yassıada da tarihinde sürgün yeri olarak kullanılan adalardandır.

Yassıada Latinler’ in ve Rusların işgaline uğramıştır. İstanbul’un fethinden sonra uzun süre adayla ilgilenen olmamıştır. 1859'da adayı satın alan İngiltere'nin İstanbul sefiri Sir Henry Bulwer, sahilde burçları olan kaleye benzer bir bina ile adanın ortasına enteresan bir mimari üslupta, şato büyüklüğünde bir köşk inşa ettirmiş. Yassıada, 1947 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınmış burada modern bir deniz eğitim tesisi kurulmuştur. Ada'nın asıl şöhreti 27 Mayıs 1960 darbesinden ve burada kurulan mahkeme sonucu Başbakan Adnan Menderes ile birlikte hükümet üyeleri Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idama mahkum edilmelerinden gelmektedir.

Sivriada

Sivriada, İstanbul Adalarının en uzakta kalanı olup, sivri bir kayalıktan oluşmuştur. Denizden yüksekliği 90 metredir.

Sivriada, deniz mahsulleri yönünden bereketli bir bölgenin ortasındadır. Tepesinde bir fener bulunan adanın Bizans döneminde diğer İstanbul adaları gibi sürgün adası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, inzivaya çekilen Bizans din adamlarını da uzun yıllar ağırlamıştır.

1910 yılında İstanbul valisi sokak köpeklerinin toplanıp sivriada'ya gönderilmesine karar vermesiyle beraber yaklaşık 80.000 sokak köpeği burada ölüme bırakılmıştır. Bu olaydan kısa bir sure sonra İstanbul’da meydana gelen büyük depremi şehir halki "tanrının gazabı" olarak nitelendirmeye başlar ve bunun üzerine sağ kalan köpekler şehre tekrar geri getirilir.

Kaşıkadası

İstanbul’ da adalar kümesi içindeki dokuz adadan biri olan Kaşıkada’sı, Burgazada’sının doğusunda yer almaktadır.

Masa üstüne yüz üstü yatırılmış bir kaşık görüntüsü verdiği için, Kaşıkadası olarak anılan Adada 2 küçük ev ve basit yapılı bir iskele bulunmaktadır.

Genişliği birkaç yüz metreden ibaret olan Kaşıkadası; Osmanlı zamanından bugüne iskâna açılmamış; o günden beri hep özel mülkiyetin kullanımında kalmıştır.

1950 yılında Danon ailesinin mülkiyetine geçen Kaşıkada’sı, İstanbulluların ada plajını bir halk plajı gibi kullanılmasına teşvik edilmiştir. Danonlardan sonra adanın mülkiyetini alan Dinçkökler Burgazada’sına bakan sahil şeridine beton bir mendirek inşa ettirmiştir. O dönem adadaki yapılaşmanın, adanın doğal dokusuna zarar vereceği düşüncesiyle yola çıkan Ada Dostları Derneği’nin yoğun çalışmaları sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi adadaki yapılaşmanın önünü kesmiş ve bu girişimle bugün kamuya kapalı olan adanın doğal görüntüsü korunmuştur.

Tavşan Adası

İstanbul'a en uzak olan Ada’nın eni ve boyu 90 metredir. Ağaçsız, çıplak, kayalık bir kara parçası olan bu Ada’nın üzerinde, 40 metre yüksekliğinde bir tepe bulunmaktadır. Haritalardaki resmi adı "Balıkçı Adası olmasına rağmen tavşanı bol olduğu için Tavşan Adası adı verilmiştir. Adada günümüzde de tavşan bulunmaktadır.

 

Gap Turları

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Tur Kampanya ve Fiyatları'ndan haberdar olmak için üye olun.
17 Mart 2018 - 16:34

Tatilman Tatil Danışmanı
The Prince Hotel Büyükada
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Büyükada Konaklama
Karadeniz Turları
Anket
Tatil için en çok tavsiye ettiğiniz Ada?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 18 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
  • nuri kas
    merhaba ben fiyatınızı ögrenmek istiyorum günlük Devamı
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu

Heybeliada Gün Batımı
Heybeliada Gün Batımı
Gün batımının en güzelini izleyerek mehtabın doyumsuz keyfini çıkarabilirsiniz.
Heybeliada Sanatoryumu
Heybeliada Sanatoryumu
Ada’nın en önemli tarihi dokusu olan sanatoryum gezilecek yerlerin ilk sırasında gelmektedir.
Heybeliada Restoranları
Heybeliada Restoranları
Denize nazır şık restoranlarda muhteşem rakı - balık keyfini yaşayabilirsiniz.
Heybeliada otelleri
Heybeliada otelleri
Dekoratif tasarımları ile Heybeliada otellerinin huzur dolu atmosferinde dinlenebilirsiniz.
Heybeliada Pansiyonları
Heybeliada Pansiyonları
Doğa ile baş başa kalarak oksijen depolayacağınız tatilleri ada pansiyonlarında yaşayın.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Heybeliada Otelleri © 2012-2015
Heybeliada'nın en iyi otel ve pansiyonları